Skip to content

77 Chestnut StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 6, 2007

Property Information

Block3704
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,200
53%
Improvement Value:$159,800
47%
Total Assessment$338,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,632+3.0%
2024$13,229+3.1%
2023$12,827+1.4%
2022$12,651+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,635DeedBook 12087, Page 8153

Property Built

Built

Year Built: 1953