Skip to content

275 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 25, 2020

Property Information

Block5402
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,621
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,800
40%
Improvement Value:$215,000
60%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,551+3.0%
2024$14,122+3.1%
2023$13,692+1.4%
2022$13,505+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,621DeedBook 20200, Page 29862

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5804, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1947