Skip to content

38 Sycamore DriveBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block3803
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,100
51%
Improvement Value:$142,900
49%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,776+3.0%
2024$11,429+3.1%
2023$11,081+1.4%
2022$10,930+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 20230, Page 54627

Property Built

Built

Year Built: 1953