Skip to content

70 Sycamore DriveBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Feb 17, 2005

Property Information

Block3803
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,217
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,800
50%
Improvement Value:$146,600
50%
Total Assessment$292,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,792+3.0%
2024$11,445+3.1%
2023$11,097+1.4%
2022$10,945+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,217DeedBook 6172, Page 916

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5998, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1953