Skip to content

74 Sycamore DriveEast Orange, NJ 07019

Built 1953

Last Sale Price
$364,500
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block3803
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,375
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,800
48%
Improvement Value:$156,500
52%
Total Assessment$302,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,192+3.0%
2024$11,832+3.1%
2023$11,472+1.4%
2022$11,315+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$364,500

To:

Sq Ft1,375DeedBook 20190, Page 57639

Property Sale

Sale
$367,000
DeedBook 6367, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1953