Skip to content

24-26 Hilton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block3806
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class47
Description2.5SF 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
35%
Improvement Value:$275,200
65%
Total Assessment$420,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,947+3.0%
2024$16,447+3.1%
2023$15,947+1.4%
2022$15,728+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 20160, Page 73102Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12267, Page 9201

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 6211, Page 817

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5820, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1910