Skip to content

14 Mt. Pleasant AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 13, 2021

Property Information

Block5201
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,133
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
50%
Improvement Value:$137,500
50%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,990+3.0%
2024$10,666+3.1%
2023$10,341+1.4%
2022$10,200+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,133DeedBook 20211, Page 3721

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5373, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1937