Skip to content

53 Naples AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
May 10, 1996

Property Information

Block402
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description1SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,441
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,600
38%
Improvement Value:$194,900
62%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,764+3.0%
2024$12,388+3.1%
2023$12,011+1.4%
2022$11,847+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft1,441DeedBook 5418, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1917