Skip to content

28 Ligham StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
May 8, 1997

Property Information

Block3701
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
51%
Improvement Value:$112,400
49%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,292+3.0%
2024$9,018+3.1%
2023$8,744+1.4%
2022$8,624-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 5473, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1927