Skip to content

119 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Date
Mar 9, 2001

Property Information

Block1301
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
39%
Improvement Value:$82,100
61%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,449+3.0%
2024$5,288+3.1%
2023$5,127+1.4%
2022$5,057+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,000

To:

Sq Ft760DeedBook 5704, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1912