Skip to content

23 Baldwin PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 1989

Property Information

Block4102
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,249
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,500
54%
Improvement Value:$116,600
46%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,127+3.0%
2024$9,828+3.1%
2023$9,529+1.4%
2022$9,399+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929