Skip to content

81 Perry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block5302
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,900
52%
Improvement Value:$125,400
48%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,619+3.0%
2024$10,306+3.1%
2023$9,992+1.4%
2022$9,855+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,337DeedBook 20150, Page 70676Recorded9/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1927