Skip to content

6 May StreetBelleville, NJ 07109

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2017

Property Information

Block4202
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
45%
Improvement Value:$119,200
55%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,744+3.0%
2024$8,486+3.1%
2023$8,228+1.4%
2022$8,115+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5197, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1930