Skip to content

55-57 Moore PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2023

Property Information

Block4404
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,700
43%
Improvement Value:$192,200
57%
Total Assessment$338,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,668+3.0%
2024$13,265+3.1%
2023$12,861+1.4%
2022$12,685+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950