Skip to content

125 Birchwood DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2013

Property Information

Block7203
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,587
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
45%
Improvement Value:$186,600
55%
Total Assessment$341,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,777+16.1%
2024$11,867+3.1%
2023$11,506+1.4%
2022$11,349+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12160, Page 3772

Property Built

Built

Year Built: 1942