Skip to content

29-31 Mt. Pleasant AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Nov 13, 2006

Property Information

Block4603
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SS1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
57%
Improvement Value:$117,700
43%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,014+3.0%
2024$10,689+3.1%
2023$10,364+1.4%
2022$10,222+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 12017, Page 6625

Property Built

Built

Year Built: 1937