Skip to content

9 Mt. Pleasant AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block4603
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class45
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,487
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,900
36%
Improvement Value:$196,700
64%
Total Assessment$309,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,486+3.0%
2024$12,118+3.1%
2023$11,749+1.4%
2022$11,588+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

To:

Sq Ft2,487DeedBook 20240, Page 72665

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft2,418DeedBook 20170, Page 69756Recorded8/9/2017

Property Sale

Sale
$290,250

From:

To:

Sq Ft2,418DeedBook 12473, Page 4382Recorded12/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1927