Skip to content

141 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 29, 2025

Property Information

Block8703
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,600
35%
Improvement Value:$196,700
65%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,272+38.6%
2024$8,857+6.2%
2023$8,338+1.4%
2022$8,220+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,420DeedBook 20250, Page 11143

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,400DeedBook 20210, Page 72044Recorded6/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1917