Skip to content

37 Perry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Date
Jul 3, 1996

Property Information

Block4704
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,700
44%
Improvement Value:$157,900
56%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,397+3.0%
2024$11,061+3.1%
2023$10,725+1.4%
2022$10,578+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922