Skip to content

10 Dawson StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block4704
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
44%
Improvement Value:$147,100
56%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,683+3.0%
2024$10,368+3.1%
2023$10,053+1.4%
2022$9,915+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

To:

Sq Ft1,254DeedBook 20180, Page 61883

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 6048, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1922