Skip to content

24 Perry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block4705
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
48%
Improvement Value:$138,000
52%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,760+3.0%
2024$10,443+3.1%
2023$10,125+1.4%
2022$9,986+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12436, Page 2793

Property Sale

Sale
$250,290
DeedBook 12196, Page 9778

Property Built

Built

Year Built: 1929