Skip to content

351 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 8, 2014

Property Information

Block4801
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class47
Description1SB1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
37%
Improvement Value:$241,300
63%
Total Assessment$383,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,458+3.0%
2024$15,002+3.1%
2023$14,546+1.4%
2022$14,347+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,172DeedBook 12495, Page 7722

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12331, Page 4515

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5801, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1953