Skip to content

327 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block4801
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,200
44%
Improvement Value:$188,100
56%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,442+10.9%
2024$12,122+3.1%
2023$11,753+1.4%
2022$11,592+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 20221, Page 1841

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 20180, Page 92128Recorded10/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1947