Skip to content

333 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1949

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block4801
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,700
39%
Improvement Value:$198,900
61%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,922+3.1%
2024$12,533+3.2%
2023$12,144+1.4%
2022$11,975+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949