Skip to content

449 Greylock Parkway

Belleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jan 14, 2002

Property Information

Block4901
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,800
46%
Improvement Value:$161,000
54%
Total Assessment$298,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,051+3.0%
2024$11,695+3.1%
2023$11,339+1.4%
2022$11,184+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 5863, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1950