Skip to content

420-422 Greylock Parkway

Belleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block5701
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,547
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
47%
Improvement Value:$155,400
53%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,893+3.0%
2024$11,542+3.1%
2023$11,191+1.4%
2022$11,038+8.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$172,500

To:

Sq Ft1,547DeedBook 20200, Page 12577

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft1,547DeedBook 20190, Page 48738Recorded5/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1947