Skip to content

439 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$122,200
Last Sale Date
Mar 1, 1997

Property Information

Block4901
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,200
48%
Improvement Value:$132,000
52%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,292+3.0%
2024$9,989+3.1%
2023$9,685+1.4%
2022$9,552+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$122,200

To:

Sq Ft1,344DeedBook 5468, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1947