Skip to content

284 Linden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
May 10, 1995

Property Information

Block8103
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,341
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,000
55%
Improvement Value:$139,800
45%
Total Assessment$311,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,575+3.0%
2024$12,204+3.1%
2023$11,833+1.4%
2022$11,671+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

To:

Sq Ft1,341DeedBook 5366, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1946