Skip to content

114 Emmet StreetBelleville, NJ 07109

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2011

Property Information

Block5006
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class47
Description3SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,674
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,300
34%
Improvement Value:$284,600
66%
Total Assessment$430,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,378+3.0%
2024$16,865+3.1%
2023$16,353+1.4%
2022$16,129+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979