Skip to content

96 Emmet StreetBelleville, NJ 07109

Built 1955

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 3, 2003

Property Information

Block5006
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class47
Description1SF1BG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,600
24%
Improvement Value:$216,200
76%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,526+3.0%
2024$11,186+3.1%
2023$10,846+1.4%
2022$10,697+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 5978, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1955