Skip to content

63 Watsessing AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2008

Property Information

Block504
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,000
42%
Improvement Value:$211,200
58%
Total Assessment$363,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,648+3.0%
2024$14,216+3.1%
2023$13,783+1.4%
2022$13,595+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1902