Skip to content

35-37 Salter PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block401
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2SB2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
32%
Improvement Value:$277,800
68%
Total Assessment$405,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,366+3.0%
2024$15,883+3.1%
2023$15,400+1.4%
2022$15,189+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12468, Page 3678

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5866, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1941