Skip to content

14-16 Kimball StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
Dec 30, 1998

Property Information

Block504
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class47
Description1SFSHE 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,631
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
40%
Improvement Value:$198,900
60%
Total Assessment$333,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,466+3.0%
2024$13,069+3.1%
2023$12,672+1.4%
2022$12,498+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$102,500

To:

Sq Ft1,631DeedBook 5592, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1952