Skip to content

2 Forest AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1965

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 22, 1994

Property Information

Block1502
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,700
42%
Improvement Value:$194,200
58%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,507+3.0%
2024$13,108+3.1%
2023$12,709+1.4%
2022$12,535+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,588DeedBook 5335, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1965