Skip to content

3 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2003

Property Information

Block5204
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description2SB6G 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,100
41%
Improvement Value:$205,900
59%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,116+3.0%
2024$13,699+3.1%
2023$13,283+1.4%
2022$13,101+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922