Skip to content

94 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block6002
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class47
Description2SF 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
33%
Improvement Value:$216,900
67%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,027+3.0%
2024$12,642+3.1%
2023$12,258+1.4%
2022$12,090+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912