Skip to content

12 Crescent TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block5301
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17.5
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,400
43%
Improvement Value:$185,100
57%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,047+3.0%
2024$12,662+17.0%
2023$10,823+1.4%
2022$10,675+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft1,172DeedBook 20211, Page 19786

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 20160, Page 38380Recorded5/4/2016

Property Sale

Sale
$268,500
DeedBook 12332, Page 1484

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 6117, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1952