Skip to content

59 Perry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1930

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block5302
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
45%
Improvement Value:$175,100
55%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,829+3.0%
2024$12,450+3.1%
2023$12,072+1.4%
2022$11,906+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 20210, Page 71563

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6294, Page 933

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5821, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1930