Skip to content

37 Crescent TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 16, 1995

Property Information

Block5302
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,821
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,100
44%
Improvement Value:$161,700
56%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,647+3.0%
2024$11,304+3.1%
2023$10,960+1.4%
2022$10,810+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,821DeedBook 5372, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1937