Skip to content

33 Crescent TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2010

Property Information

Block5302
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,100
48%
Improvement Value:$137,800
52%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,433+3.1%
2024$10,118+3.2%
2023$9,803+4.1%
2022$9,415+6.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932