Skip to content

13 Crescent TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 10, 2011

Property Information

Block5302
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,800
47%
Improvement Value:$131,400
53%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,050+3.0%
2024$9,754+3.1%
2023$9,457+1.4%
2022$9,328+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 12318, Page 763

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5937, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1942