Skip to content

45 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Sep 28, 2015

Property Information

Block5502
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
47%
Improvement Value:$146,400
53%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,067+3.0%
2024$10,740+3.1%
2023$10,413+1.4%
2022$10,271+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$196,000

To:

Sq Ft1,674DeedBook 20150, Page 83386

Property Sale

Sale
$44,729
DeedBook 12015, Page 7297

Property Built

Built

Year Built: 1926