Skip to content

90 Nolton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block5601
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,900
51%
Improvement Value:$132,200
49%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,974+3.0%
2024$10,650+3.1%
2023$10,326+1.4%
2022$10,185+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12067, Page 4499

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5239, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1952