Skip to content

102-104 Nolton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block5601
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage976
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
60%
Improvement Value:$94,900
40%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+3.1%
2024$9,140-1.1%
2023$9,238+1.4%
2022$9,108+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950