Skip to content

378 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block6501
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,002
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,900
54%
Improvement Value:$112,200
46%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,845+3.0%
2024$9,554+3.1%
2023$9,264+4.2%
2022$8,887+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,002DeedBook 20211, Page 15963

Property Built

Built

Year Built: 1950