Skip to content

23 Mary StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2008

Property Information

Block5702
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
35%
Improvement Value:$228,900
65%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,132+3.0%
2024$13,715+3.1%
2023$13,298+1.4%
2022$13,115+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952