Skip to content

21 Mary StreetBelleville, NJ 07109

Built 1930
Vacant Land

Last Sale Price
$817,000
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block5702
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$21,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$859+3.0%
2024$834+3.1%
2023$808+1.4%
2022$797+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$817,000

To:

DeedBook 20240, Page 76583

Property Sale

Sale
$450,500
DeedBook 6153, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1930