Skip to content

20 Wilson PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2012

Property Information

Block5802
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,800
31%
Improvement Value:$239,300
69%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,918+3.0%
2024$13,507+3.1%
2023$13,097+1.4%
2022$12,917+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5830, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1897