Skip to content

4 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2024

Property Information

Block6802
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
38%
Improvement Value:$163,900
62%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,683+3.0%
2024$10,368+3.1%
2023$10,053+1.4%
2022$9,915+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897