Skip to content

6 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2007

Property Information

Block6802
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,700
28%
Improvement Value:$263,100
72%
Total Assessment$365,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,753+3.0%
2024$14,317+3.1%
2023$13,882+1.4%
2022$13,692+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6087, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1897